Üç Ayaklı Masa: Bir Organizma / Three Legged Table: An Organism

07/03/2016

rem_foto_kapak_600

–Please Scroll Down for English–

Sanatçılar: Elif Süsler, Didem Erk, Şafak Çatalbaş

Rem Art Space, 11 Mart – 19 Mart 2016 tarihleri arasında Üç Ayaklı Masa: Bir Organizma performans projesi, sürece odaklanan ve sergi alanının üretim alanı olarak kullanılacağı disiplinlerarası çalışma sürecini kayıt altına alacak bir yapıya ev sahipliği yapıyor.

Birbiriyle ilişkili, aynı zamanda bağımsız üç masa etrafında gelişen olaylar bir bilinmeyene zemin hazırlar: Eylemler belirli, çarpışmalarsa sevimli, ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir kedi gibi. Üç Ayaklı Masa, daimi performans fikrine dayanan, süregiden performatif eylemlerin bir kesitini zaman ve mekan içinde görünür kılan, hayatta kalabilmek için sergi kılığına girmiş bir organizmadır. Bu halde yaklaşık bir hafta ila on günlük bir ömrü vardır, daha sonra yeni bir kılığa bürünmek zorundadır. Seyirciyi davet eder fakat katılımcılık gibi bir kaygısı yoktur. Daimi performans fikrine dayandığı gibi eylemsizlik fikrine de açıktır.Dursa da hareket eder, nefes alır, nefes verir.

Bu bağlamda, Didem Erk’in bilinç akışı tekniğini kullanarak oluşturduğu monologların hafıza ile ilişkisi, seçilmiş bir kitap üzerinden kurgusallıktan uzak performatif bir eylem ile evcilleştirilmemiş hafızanın görünümünü yansıtırken, Elif Süsler’in kimliksiz binalarla çevrili yaşam alanlarımızı kartpostallar ile bir maskeye dönüştürerek “geçmiş” ile iletişim kurmamızı sağlayan iyileştirici ama aynı zamanda da ironik bir bakış açısı üzerinden yapacağı önermesi, Şafak Çatalbaş’ın sokaktan diyalogları rüya kayıtlaryla ördüğü her gün değişen senaryosu ve mekanda gerçek zamanlı kayıtlarla süregiden oyuncu seçmeleriyle hayat bulan şipşak film üretim projesi ile tamamlanarak, zamanın bellek ile ilişkisi üzerinden bir kayıt niteliği taşıyacaktır.

Pazartesi hariç her gün 12.00-17.00 arası REM’e gelip performanslara katılımcı veya izleyici olarak dahil olabilirsiniz.

REM Art Space
Üç Ayaklı Masa: Bir Organizma : 11.03.2016 – 19.03.2016

Açılış: 11 Mart, 18.30 Cuma

A: Çukurcuma Caddesi No: 20 Beyoğlu – İstanbul
T: 0212 245 25 40
W: www.remartspace.org
S: Salı – Cumartesi / 11:00 – 19:00
Pazar: 12:00 / 18:00

————————————————————————————-

Artists: Elif Süsler, Didem Erk, Şafak Çatalbaş

Rem Art Space, with the performance project Three Legged Table: An Organism, hosts a structure that focuses on the process, and records the interdisciplinary study process of the exhibition space used as the production area, between the dates of March 11th – March 19, 2016.

The events that take place around three interrelated but also independent tables prepare the ground for a mystery: The events are precise, the collisions are cute, just like an unpredictable cat. Three Legged Table is an organism which is based on the idea of the permanent performance, makes a part of the ongoing performative actions visible in the setting and that masquerades as an exhibition. In this way, it lasts about a week or ten days, afterwards, it has to take a new form. The audience is invited however there are no pressure on participation.

In this sense, Didem Erk’s connections between the monologues and the memory which she has created by using the stream of consciousness method that reflects the nondomesticated image of the memory through a performative and nonfictional action from a chosen book; while Elif Süsler’s resolution which provides communication with “the past” by transforming our living space surrounded by building into a mask with postcards, through a healing but also ironic point of view and also Şafak Çatalbaş’s everyday changing scenario that she created through dream records by the street dialogues and the instant movie production project created through real-time ongoing auditions in the area come together. Therefore, these will stand for a record that represents the connection between the time and the memory.

REM Art Space
Three Legged Table: An Organism : 11.03.2016 – 19.03.2016

Opening ; 11 March, 18.30

A: Çukurcuma Caddesi No: 20 Beyoğlu – İstanbul
T: 0212 245 25 40
W: www.remartspace.org
H: Tuesday – Saturday / 11:00 – 19:00
Sunday: 12:00 / 18:00

safak_selected_600x800colorcorrected1

Kino-Palavra
; performative installation, 2016
View from the performative exhibition “Three Legged Table: An Organism”, REM Art Space, Istanbul, 2016